úterý 2. července 2019

Jdeme žrát


Kdo by ještě nenarazil na našem ytbe kanále na chlapíka, který trochu huhlá a anonymně hodnotí jídla z restaurací a hlavně fastfoodu z donášky.

Ze začátku se na něj dalo koukat, ale jak roste jeho popularita (rozuměj počty sledujících), tak roste i jeho ego a jeho hodnocení jsou čím dál větší sračky.

Když budu brát v potaz to, že jídlu absolutně nerozumí a hodnotí v podstatě už jen na základě co mu chutná nebo nechutná, tak je to hodně slabé.

Ono už tak hodnotit jídlo, které každému člověku chutná naprosto jinak, je na hraně. Ano jasně, máme tu ytberky, které hodnotí šminky a kosmetiku všeho druhu, které hodnotí oblečení nebo doplňky. Ale zatímco u šminek je celkem velká pravděpodobnost, že ta řasenka bude sedět další stovce holek, tak že bude jídlo chutnat někomu úplně stejně?

Dejme tomu, ale co nás vytáčí?

To že si někdo objedná jídlo, které zrovna nemusí a pak tomu jídlu dá nižší hodnocení.

Jako WTF?

Že si objedná burger, kde v menu vidí, že tam nebude jeho oblíbené rajče a pak mu na základě toho srazí hodnocení?
Že naopak u druhého burguru ještě před ochutnáním prohlásí, že tam rajče je a bude to jasný vítěz a pak mu skutečně dá nejvyšší hodnocení?

Že si objedná pizzu Hawaii kde řekne, že zrovna pizzu Hawai nemusí a pak má blbý kecy na to, že tam je vůbec ananas? Ale proto se ta pizza jmenuje Hawaii, protože tam ten ananas je. A samozřejmě hodnocení dá podle toho, že tu pizzu nemá rád.

Že většinu jídel z donášky hodnotí podle toho, zda byl nějaký problém s donáškou (kurýr nemohl najít jeho barák nebo přijel o pár minut později), jestli mu přidali k jídlu dost ubrousků nebo dost příborů. Pak je jedno, jestli je to jídlo nejlepší na světě, jeho hodnocení je skoro vždycky nižší.

Stěžovat si teda u hranolek nebo smaženýho sýra, že už to má za sebou půlhodinu cesty a je to studený nebo gumový? Tohle jsou jídla k okamžité spotřebě.

Ale víš Honzíku, tohle je právě riziko té donášky než si to jídlo sníst v restauraci/fast foodu. Vždycky je riziko, že se někde v zácpě kurýr zasekne a doveze ti to o chvíli později, proto je taky u rozvážky uvedeno to časové rozmezí. Vždycky je riziko, že obsluha neodhadne, že někdo je čuně a potřebuje k jídlu 30 ubrousků místo 5. Někdo ten ubrousek použije jeden, jiný 20 a někdo vůbec. Ani tu správnou teplotu ti nikdo nezaručí. Je jasný, že pokud venku mrzne, tak než to jídlo přinese do auta z auta, tak zchladne o něco víc, než když je venku 20°C. Ani, že se jídlo v tom boxu během přepravy nepohne, auto nebude muset zabrzdit, nenajede na hrb a jídlo nebude ne víčku. Víš, oni to jídlo pro tebe nevozí na klíně spolujezdce, kde to někdo celou dobu drží, aby z tvé zásilky neunikla ani kapka. Tohle všechno je oproti jídlu v restauraci riziko rozvozu jídla. Servis jako v té restauraci prostě s dovážkou nedostaneš.

Ale víte, co nás asi vytočilo nejvíce?

Hodnocení restaurací Pohlreicha na základě menu a cen. Bez toho, aby Honza to jídlo vůbec ochutnal, tak hodnotí menu na základě ceny.

S tím, že 5 chodové menu za 1300 je podle něj drahé. Menu vyhlášeného kuchaře v restauraci s Michelinskou hvězdou. Kde není podmínka si dát menu skládající se z předkrmu, polévky, hlavního chodu a dezertu.

Cena hlavního jídla, které si dává většina lidí, se např. v Cafe imperial pohybuje od 269 do 455 korun. Což je i cena hlavního jídla v lepší restauraci např. v Brně nebo Olomouci. I v tom Brně narazíte na ceny dokonce vyšší než u Pohlreicha. A to tu restauraci nevede známá osobnost a nemá Michelinskou hvězdu. Jde i o cenu surovin a náročnost přípravy.

Honza by místo objednávání z donášky se mohl jít podívat, jaká je cena kvalitního hovězího, například pravé svíčkové, jehněčího, středomořských ryb nebo mořských plodů.

Přibližná cena 1 kg pravé svíčkové se pohybuje od 600 Kč a více.
Přibližná cena 1 kg mletého hovězího, kde se namele všechno, tedy kůže, chrupavky, tučné lojové části. Od 100 Kč.  
Přibližná cena 1 kg norského lososa od 400 Kč
Přibližná cena 1 kg kuřecích křídel od 50 Kč, stejně tak se pohybuje i cena za 1 kg prsních řízků.
Přibližná cena 1 kg kuřecího separátu (mletého masa) od 19 Kč.
Přibližná cena chobotnice pobřežní se pohybuje od 400 Kč za 1 kg.

*ceny jsou samozřejmě orientační a můžou být někde i nižší, nejen vyšší. Proto uvádím, že se jedná o přibližnou cenu. Jde spíše o srovnání poměru cen kvalitního masa a masného separátu.

Tady máte i ceny jednoho z prodejců čerstvých ryb.



Tady máte ceny masa např. z Globusu (ten má vlastní bourání, takže má skutečně čerstvé maso), ale v obyčejných supermarketech do skutečně dobrých restaurací nenakupují.  


Cena Big macu v Mc donalds 79 Kč, burger má mít 217 g
Cena McChicken 79 Kč za 165 g, takže na váhu je toho ještě méně, přitom kuřecí je nejlevnější maso a ještě levnější než mleté hovězí.


Tak a teď si spočítejme skutečné náklady na burger Big Mac, houska do cca 10 Kč, víc nestojí. Zelenina cca 5 korun, ty 2 plátky rajčete nebo okurky, pár pidi kousků cibule, nebo salátu moc nestojí. Omáčka 5 Kč. Množství masa je pod 100 g, hlavně tedy u těch levnějších burgerů, u double víc, ale i stojí víc.

Kilo mletého hovězího stojí +/- od 100 Kč, takže náklady na průměrný hovězí burger do 40 Kč, když budu počítat 100 gr masa, když budu počítat 200 gr u double burgerů tak i 50 Kč. Ale těch 200 g masa tam fakt nenajdete. 

Náklady na hovězí svíčkovou podle Pohlreicha


800 gr pravé hovězí svíčkové, cena např. Globus 600 Kč
50 g špeku cca 15 Kč (tedy víc než cena hovězího masa v celém burgeru)
Cena smetany ke šlehání 25 Kč. Petržel, mrkev, celer, cibule se tam dává celá, náklady cca 30-40kč. Pomocné suroviny k masu včetně zeleniny, koření, mléka apod. mají náklady cca 100 Kč.

Dostáváme se tedy na cenu 700 na 4 porce, tedy 175 Kč (bez přílohy). Cena svíčkové u Pohlreicha je 269 Kč. :D


Pařátky, kopýtka, kůže, chrupavky, tuk, prostě levný masný separát, to je to co obsahují burgery z fast foodů jako je KFC, Burger King nebo Mc donalds. A ještě toho masa tam moc není.

Co se týče váhy masa, ať už fast foodu nebo restaurace, tak váha se v menu vždy udává v syrovém stavu, nikoli vařeném/pečeném. Takže pokud má mleté maso v burgeru váhu před usmažením 50 g, tak 50 g nemá po usmažení. Když se svíčková dělá z 800 g syrového masa, tak těch 800 nemá po hodině vaření. Vážení pokrmů u Honzy z kanálu Jdeme žrát, tedy nemá skutečný význam, jelikož v menu je cena syrového masa, nikoli toho tepelně zpracovaného. 



On fast food ve výsledku není vůbec levný vzhledem k tomu, co za ty peníze člověk dostane a hlavně jakou kvalitu dostane. Hodnota třeba toho Big Macu vůbec neodpovídá jeho ceně.

Oproti tomu u Pohlreicha si dáte svíčkovou z pravé svíčkové nebo jiná kvalitní masa (třeba losos, jehněčí, tuňák, daněkk apod.). Zaplatíte za jídlo z kvalitních surovin, kde cena té kvalitě taky odpovídá.

Tohle by si Honza z kanálu Jdeme žrát, měl uvědomit a v hlavince přepočítat, než bude kritizovat ceny v dobrých restauracích.

Na konec bych dodala pouze to, že proti fast foodu vůbec nic nemám a sama ho sobě, nebo občas i dětem koupím. Jen si nepředstavuju jak je to jídlo supr levný a už vůbec si raději nepředstavuju, jakou kvalitu to jídlo má.

5 komentářů:

  1. Houska na Big Mac 10kč? V reálu je to kolem 20 haléřů. Výrobní cena burgerů z Mekáče je pár korun.
    A normální restaurace opravdu nekupují maso v supermarketech a za supermarketové ceny, nakupují mnohem levněji. Ve skutečnosti je cena jídla v restauraci 4-5x vyšší, než náklady na jeho výrobu (včetně režijí).
    Bloggera nehájím

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ona asi nemyslela restaurace 5. cenové, ale ty dražší, ty fakt nenakupuji levný věci...

      Vymazat
    2. Stále platí, že jídlo v restauraci je 4-5x dražší, než kompletní náklady na jeho výrobu a distribuci. Je jedno, jestli se jedná o mekáč, levnou pizzerku, Argentinu nebo Alcron. Platí přímá úměra.

      Vymazat
    3. Možná si to nedokážete představit v případě jídla, protože nakupujete v supermarketu, profesionální a dobré podniky v supermarketech nenakupují, to dělají Vietnamci, popř provozní těch hospod “5. cenové”, které zmiňujete. Ti jezdí do Makra a do Tamda v Sapě.
      Mohla byste to ale pochopit v případě vína, není problém zjistit si velkoobchodní ceny. Pokud koupíte 500 lahví kvalitního jihoamerického vína přímo od výrobce, vyjde vás láhev +- na 200 Kč (platí to i pro Francii). Ve specializované prodejně v ČR tuto láhev pak koupíte za 700. V LC Argentina vám tuto láhev naúčtují za 1100 Kč.

      Vymazat
  2. Ten týpek je fakt dost nechutný. Za jediné plnohodnotné jídlo považuje jídla, která se vyskytují na jídelníčku většiny Čechů, kteří podle toho také vypadají. Minimum živin, hora přílohy, obrovská porce masa - no co, že je to šlichta, hlavně, že je toho hodně. Velikost porce musí odpovídat alespoň dvěma standardním porcím, jinak body letí zase dolů. Pokud chce někdo vidět antireklamu na zdravé a plnohodnotné stravování, tak kanál Jdemežrát je kandidát č.1. Na to, že je JdemeŽrát asi o rok mladší než já, tak vypadá o dost hůř než moji vrstevníci.

    OdpovědětVymazat

Prosíme relativně slušně, tedy slušně k nám. Pokud máte na srdci něco ostřejšího o "paní z Brna" tak vám bránit nebudeme ;) Jsme toho názoru, že slušnost si někteří lidé musí zasloužit, pokud se někdo chová jako hovado, tak jednání v rukavičkách nemůže ani očekávat, ani vyžadovat.